HAKKIMIZDA

Tarih ve İslam Araştırma Vakfı, Alparslan Türkeş, Gün Sazak, Güven Sazak ve Mehmet Şandır tarafından 1979 yılında İstanbul merkezli olarak kurulmuştur.

Tarih ve İslam Araştırma Vakfı,  binlerce yıl önceye dayanan Türk Medeniyetinin, İslam dini ile tanışmasından sonra oluşturduğu kültür ve medeniyetin, tarihsel süreçte Türklere yapmış olduğu etkileri ve bu etkilerin sonucunda ortaya çıkan coğrafi, sosyolojik, kültürel değişimleri inceleyerek günümüzdeki din, devlet ve medeniyet anlayışına sonuçlarınıaraştırarak, daha ileriye taşıma amacını hedeflemektedir.

Bu kapsamda Türk ve İslam Kültürünü,  hem ilmi bilgi anlamda hem de hayat felsefesi bakımından inceleyerek, tanıtma ve daha geniş kitlelere yaymayı hedeflemektedir.

Merhum Alparslan Türkeş Beyefendi’nin “Türklük bedenimiz, İslamiyet ruhumuzdur. Ruhsuz beden ceset olur” sözünü düstur edinerek, Türk-İslam Kültürü kapsamında yapacağımız faaliyetlerle, kainatın yaratıcısı Cenab-ı Allah’ın kelamını kitlelere yaymak ve milli şuurun oluşmasını sağlamak temel düşüncemizdir.

Geçmişten geleceğe Hoca Ahmet Yesevi’nin, İmam-ı Matüridi’nin oluşturduğu ve günümüze kadar gelen ehli sünnet okulunu, Türk kültürü içinde gelecek kuşaklara aktarmak için yola çıktık.

Kurucularımızın açtığı yol doğrultusunda, Türk-İslam Kültür ve Medeniyetini tanımak, tanıtmak ve abide şahsiyetlerin öğretileri doğrultusunda bu kültüre hizmet etmek için sizlerin de destekleriyle çalışacağız.

KAPAT