ALPARSLAN TÜRKEŞ

Yıl 1860 Orta Anadolu’da, Kayseri’nin, Pınarbaşı ilçesi’nin Yukarı Köşkerli Köyünde meskun Avşar Obalarından Koyunoğlu ailesi bir toprak meselesi yüzünden kavgaya girişince Sultan Abdülaziz’in fermanıyla Kıbrıs’a sürgün edilir.

Yıl 1917 ve Kasım’ın 25’i, öğle vakti.. yer, Lefkoşe. Haydarpaşa Mahallesi Kirlizade sokağı 13 numaralı mütevazi evde, Kıbrıs’a yerleşen Koyunoğlu soyuna mensup Tuzlalı Ahmet Hamdi Bey ve esi Fatma Zehra Hanimin Ali Arslan adini verdikleri oğulları dünyaya gelir.

Yıl 1921 ve 4 yıl 4 ay 4 günlük Ali Arslan, annesi tarafından yıkanır, yeni elbiseler giydirilir ve devrin âdetince fesi mücevherler ile süslenerek Sarayönü ilkokul’una (Sıbyan Mektebi) gönderilir. Sarıklı ve mübarek bir Osmanlı Uleması olan Hoca Efendi’nin dizi dibine çöken Ali Arslan’ın ağzından çıkan ilk söz bir euzü besmeledir. Ey Rahman ve Rahim olan Allah’ım, annem beni yetiştirdi bu mektebe yolladı, okuyup yetişip, milletime hizmet etmek istiyorum dermişçesine bir besmeledir, Ali Arslan’ın ağzından dökülen… DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

GÜN SAZAK

Gün Sazak 1932 yılında Eskişehir iline bağlı Mihalıççık ilçesinin Sazak köyünde dünyaya geldi. MHP Genel Başkan Yardımcılığı yanı sıra Gümrük ve Tekel Bakanlığı yapmıştır.. Süleyman Demirel’in Başbakan olduğu 27 Mayıs 1980 tarihinde Ankara’da eşi ile gittiği bir ziyaretten dönüp arabadan eşyalarını indirirken Marksist-Leninist Dev-Sol tarafından çapraz ateşe alınarak şehit edilen Gün Sazak Eskişehir’in Mihalıççık ilçesine bağlı Sazak köyünde toprağa verildi. Eskişehir’in Mihalıççık ilçesine bağlı Sazak köyünde doğan Gün Sazak, Cumhuriyet Halk Partisi ve Demokrat Parti eski milletvekillerinden Emin Sazak’ın oğludur. İlk ve orta tahsilini Eskişehir’de, yüksek tahsilini de ABD’de yapmıştır. Sazaklar Eskişehir’de geniş topraklara sahip çiftçilik yapan bir ailedir. Bu yüzden Gün Sazak Amerika’ya ziraat okumaya gönderilir. Yüksek tahsilini tamamlayıp yurda dönen Gün Sazak toprak işlerine girer, modern teknoloji ile işlerini geliştirir, verimi arttırır. Diğer taraftan da inşaat müteahhitliğide yapmıştır. MHP genel başkan yardımcısı iken 21 temmuz 1977’de kurulan ikinci Milliyetçi Cephe hükumetinde milletvekili olmadığı halde dışarıdan Gümrük ve Tekel Bakanı olarak görev aldı.

GÜVEN SAZAK

1935 yılında Ankara’da dünyaya gelmiştir. İlk ve orta öğrenimini Ankara Maarif ve Robert Kolej’de tamamlamıştır. İngiltere’de otelcilik ve işletmecilik alanında eğitim görmüştür. Evli ve 4 çocuk babasıdır. DP Milletvekili Emin Sazak’ın oğlu, MHP Eski Genel Başkan Yardımcısı ve Gümrün Bakanı Gün Sazak’ın kardeşidir.

1958 yılında Fenerbahçe kongre üyesi oldu. 12 yıl, Fenerbahçe Sosyal Tesisler yöneticiliği yaptı. 1993-1994 yıllarında Fenerbahçe’de başkanlık görevini yürüttü. 1993 yılının Mayıs ayında olağanüstü kongrede başkanlığa seçildi. Kendisi, Fenerbahçe Basketbol Şubesi’ne ciddi yatırımlar yapmıştır. 20 Nisan 1994’te başkanlık görevini sağlık sorunları nedeniyle bırakmıştır. Kendisi Alparslan Türkeş, Gün Sazak ve Mehmet Şandır ile vakfımızın kurucu mütevelli heyeti üyelerinden biridir. Güven Sazak, 26 Nisan 2011 tarihinde vefat etmiştir.

MEHMET ŞANDIR

Mehmet Şandır, 1947’de  Hatay Kantara’da dünyaya gelmiştir. Babasının adı Hasan, annesinin adı Atika’dır.

İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesini bitirdikten sonra yüksek lisansını aynı fakültede matematik-istatik bölümünde yapmıştır. Orman Bakanlığı ile Gümrük ve Tekel Bakanlığında Kontroller Kurulu Başkanı olarak görev yaptı. Suriye Bayır Bucak Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanlığı, Türk Ocakları Merkez Yönetim Kurulu Üyeliği, Türkiye Türkmenistan Dostluk Derneği Kuruculuğu ve 2. Başkanlığı görevlerinde bulundu.

Milliyetçi Hareket Partisi’nden 21.Dönemde Hatay’dan, 23.Dönemde Mersin’den milletvekili seçilmiştir. 23. Dönemde Türkiye Suriye Dostluk Grubunun Başkanı olmuştur. Mehmet Şandır; Alparslan Türkeş, Gün Sazak ve Güven Sazakla birlikte 1979 yılında Tarih ve İslam Araştırma Vakfını kurmuştur. Orta düzeyde İngilizce ve Almanca bilen Şandır, evli ve 3 çocuk babasıdır.

KAPAT